Workshop japonské malby nihonga pod vedením Majumi Gotó

prosinec 2022

Majumi Gotó demonstruje techniku malby

Dne 16. listopadu se na půdě FF MU uskutečnil workshop japonské malby nihonga pod vedením japonské umělkyně Majumi Gotó. Majumi Gotó, jejíž obraz Kagucuči – 12 let staré jaro je od loňského roku vystaven v prostorech budovy D v areálu FF MU v ulici Arne Nováka, se věnuje tvorbě v tradičním stylu nihonga, který v poslední době není příliš hojně zastoupen.

Studenti japanistiky se během zhruba pětihodinového workshopu dozvěděli základní informace o historii a technice malby nihonga a především si sami vyzkoušeli tvorbu vlastního díla podle předlohy. Po nanesení modrého minerálního barviva na japonský papír waši a zafixováním adhezivem nikawa z živočišného kolagenu účastníci workshopu zdobili pozadí pomocí zlatých lístků různých odstínů a nakonec již malovali rozkvetlou větvičku sakury.

Nakonec M. Gotó se studenty zhodnotila jejich díla, která, byť na první pohled podobná, měla vždy odlišné vyznění plynoucí například z odstínu či hustoty nanesených barev, dynamiky zlacení nebo i z umístění a formátu podpisu.

Studenti si z workshopu odnesli hotový obrázek a řadu zajímavých zkušeností a my tímto ještě jednou srdečně děkujeme Majumi Gotó za uspořádání workshopu a těšíme se na další spolupráci.