Kniha: Gendži monogatari a populární literatura období Edo

31. 5. 2021

Obálka knihy Gendži monogatari a populární literatura období Edo

Koncem roku 2020 vyšla v edici Spisy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity kniha s názvem Gendži monogatari a populární literatura období Edo: Případová studie díla Nise Murasaki inaka Gendži autora Rjúteie Tanehika.

Tato publikace se věnuje tomu, jakým způsobem nakládali s Gendži monogatari (Příběh prince Gendžiho) autoři populární literatury v období Edo v čele s Rjúteiem Tanehikem, autorem dobového bestselleru Nise Murasaki inaka Gendži (Vesnický Gendži falešné Murasaki). Kromě toho, že se kniha zabývá různými populárními zpracováními asi nejvýznamnějšího díla japonské klasické literatury, a zkoumá v nich použité tvůrčí strategie, nabízí také vhled do problematiky parafrází a originality v japonské předmoderní literatuře. Detailní analýza díla Nise Murasaki inaka Gendži (a méně detailní analýzy děl dalších) s řadou grafických ukázek díla může také čtenáři přiblížit dobovou literární tvorbu.

Kniha je k mání na MUNI shopu.