Studium v zahraničí
Obecně mají studenti FF možnost zúčastnit se v průběhu studia studijních pobytů v zahraničí, dle nabídky Zahraničního oddělení a Centra zahraniční spolupráce.
Studenti mají rovněž možnost ucházet se o stipendia nabízená v rámci programů japonského Ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a technologií MEXT (pro Slováky zde) či dalších institucí.
Výběrové řízení Semináře japonských studií
Studenti Japanistiky mají možnost se dostat na výměnný pobyt prostřednictvím výběrového řízení SJS, jenž má prioritní místa pro výměnné pobyty na japonských partnerských univerzitách.
Průběh výběrového řízení
Ve třetím semestru studia obdrží studenti informační e-mail o možnosti přihlásit se do výběrového řízení. E-mail obsahuje také rozvržení aktuálně nabízených míst na partnerských univerzitách (každý rok se seznam liší). Studenti se pomocí motivačního dopisu, který má mj. uvést 3 prioritní univerzity uchazeče, do stanoveného data (obvykle koncem listopadu) přihlásí. Přihlášení studenti jsou podle stanovených kritériích seřazeni do seznamu přednostního práva na výběr místa na partnerské univerzitě. Tím získávají nominace SJS pro studijní pobyty v daném období a tyto nominace jsou předány Zahraničnímu oddělení nebo Centru zahraniční spolupráce pro další administraci.
Kritéria výběrového řízení
Na hodnocení (části 2 a 3) se podílí akademičtí pracovníci SJS.
- Dosavadní studijní průměr (obvykle tedy za první dva semestry) – je generován z ISu, hodnotitelé do něj nezasahují
- Je vhodné se snažit o dobrý studijní průměr od samého začátku studia, mimo jiné i kvůli prospěchovému stipendiu.
- Hodnocení kvality anonymizovaného motivačního dopisu
- Motivační dopis má obsahovat 3 preferované partnerské univerzity z aktuální nabídky (v pořadí priorit), ilustrovat vhodnost kandidáta pro daný výměnný program, zmínit přínosnost daného pobytu (např. ve vztahu ke zpracování tématu Bc. práce) apod.
- Komplexní hodnocení studenta vyučujícími SJS
- Od počátku studia má každý student příležitost v jednotlivých kurzech (i mimo ně) budovat před vyučujícími svůj celkový obraz, který nesouvisí pouze se studijními výsledky, ale zahrnuje i aktivnost, spolehlivost, motivovanost. Vyučující z něj vychází při komplexním subjektivním hodnocení jednotlivých uchazečů, kteří mají na partnerské univerzitě plnit mj. reprezentativní funkci SJS FF MU.
Výše uvedená kritéria mají v celkovém hodnocení váhu v poměru 2:1:1.
Koordinátorkou výběrového řízení je Mgr. Zuzana Rozwałka, Ph.D.
Některé japonské univerzity vyžadují potvrzení úrovně znalosti angličtiny. Informace najdete na stránkách CZS u jednotlivých univerzit. Centrum zahraniční spolupráce pořádá bezplatné zkoušky, které mohou být pro japonské univerzity dostačující.
Koordinátorem uznávání výsledků studia v zahraničí za program Japanistika je Mgr. Jiří Matela, M.A., Ph.D..
Partnerské univerzity
Nabídka se každý rok drobně liší.
- Akita International University (Akita)
- Dokkyo University (Saitama)
- Doshisha University (Kjóto)
- Josai International University (Čiba)
- Kansai Gaidai University (Ósaka)
- Kwansei Gakuin University (Hjógo)
- Momoyama Gakuin University (Ósaka)
- Nanzan University (Aiči)
- Rikkyo University (Tókjó)
- Ritsumeikan University (Kjóto)
- Ryukoku University (Kjóto)
- Seinan Gakuin University (Fukuoka)
- Shizuoka University (Šizuoka)
- Soka University (Tókjó)
- Tokyo University of Foreign Studies (Tókjó)
- Waseda University (Tókjó)
Doporučujeme si přečíst závěrečné zprávy od studentů, kteří výměnný pobyt absolovali. Absolventi pobytů v podzimním semestru pořádají událost Study in Japan Fair, kde prezentují své zážitky z výměnného pobytu.