Alica Bujačková
absolventka programu v roce 2019
Seminář japonských studií zajišťuje výuku programu Japanistika v bakalářském stupni, který je možno studovat jak jednooborově, tak v kombinaci s oborem jiným, avšak vždy jen prezenčně.
Program je akreditován jako filologie. To pro nás znamená přistupovat ke zkoumání japonské kultury a společnosti především skrze japonské texty (psané, mluvené aj.). Stěžejní roli ve studiu tak hraje komplexní kurz japonského jazyka směřující ke zvládnutí moderní japonštiny slovem i písmem. Toho naši absolventi dosahují na vysoké úrovně, díky čemuž pak mohou jak zdárně pokračovat v navazujícím studiu (v ČR či zahraničí), tak také nacházet uplatnění na trhu práce. K rozvoji jazykových kompetencí napomáhá i nabídka žánrově specializovaných jazykových předmětů, jako jsou například kurzy Firemní japonština či Četba japonské beletrie v originále, ale též zajímavé kurzy pojímající jazyk z teoretického, lingvistického hlediska. Výuky praktických jazykových kurzů se účastní japonští rodilí mluvčí nejen v roli vyučujících, ale také v roli tzv. Teaching Assistant (TA). Japonština pro nás není jen pouhým prostředkem komunikace s Japonci, ale především nástrojem pro filologické aktivity, včetně jazykovědného chápání japonštiny samotné.
Mimo jazykové předměty nabízíme rovněž bohaté spektrum kurzů zaměřených na japonskou společnost a kulturu, jež tvoří pozadí filologického zkoumání Japonska. V našem portfoliu studenti naleznou kromě kurzů o japonských dějinách či literatuře také kurzy o japonském náboženství, moderní japonské společnosti, divadle nebo o japonské zábavní kultuře.
Podrobné informace o programu, nabízených předmětech, podmínkách přijetí...
Doporučujeme projít stránky Pro studenty
„Už od strednej školy som vedela, že japonská kultúra je niečo, čomu sa chcem venovať dlhodobo, a preto bol odbor japanistika pre mňa jasnou voľbou. Masarykova univerzita navyše ponúkala široké možnosti výmenných pobytov na japonských univerzitách, a moje kroky tak smerovali do Brna. Dva roky intenzívnej výuky japonského jazyka a reálií ma viac než dostatočne pripravili na ročný študijný pobyt na Nanzan University v Nagoji, a vďaka konverzačným stretnutiam s japonskými študentmi v Spolku japanistů MUNI (コネクト) som bola i po návrate schopná naďalej vylaďovať moju japončinu.
Pôsobenie v spolku mi pomohlo osvojiť si aj praktické organizačné schopnosti, čo mi po štátniciach umožnilo zaistiť si pracovnú pozíciu v Tokiu. Momentálne pokračujem v magisterskom štúdiu v Ósake, a to všetko vďaka úsiliu vyučujúcich na MUNI, ktorí mi v samých začiatkoch poskytli pevné základy a naviedli ma tým správnym smerom.“
absolventka programu v roce 2019
V prvním ročníku studenti absolvují úvod do studia japanistiky a obecný úvod do studia jazyka a současně se seznamují se základy japonštiny a japonského písma. Mimo to běžně absolvují i úvodní kurz k japonským dějinám. První ročník je zároveň dobou, kdy si studenti začínají překvapeně uvědomovat, jaké úsilí vlastně studium japanistiky vyžaduje.
V prvním ročníku by student měl hlavně:
Od druhého semestru, a obzvláště pak ve druhém ročníku, přibývá ke kurzům japonského jazyka a písma také řada praktických jazykových předmětů, které studenty vedou ke zdokonalení se v konverzaci, četbě a psaní japonských textů a podobně. Mimo to běžně ve druhém ročníku studenti absolvují i kurz o japonské společnosti a o teorii japonského jazyka.
Po ukončení druhého ročníku jsou studenti již dostatečně jazykově vybaveni ke zvládnutí studijního pobytu v Japonsku, a proto je již ve druhém ročníku třeba řešit případný studijní výjezd.
Ve druhém ročníku je třeba:
Ve třetím ročníku se studenti dále zdokonalují v jazyce a kromě toho absolvují také kurz o japonské literatuře. Nemálo studentů je touto dobou v Japonsku a mnohé tam absolvované předměty jsou jim po návratu započítány za kurzy, jež jsou pro řádný průchod studiem nezbytné. Během třetího ročníku už studenti pracují na svých závěrečných bakalářských pracích.
Ve třetím ročníku je zapotřebí:
Obhájení bakalářské práce a složení státní závěrečné zkoušky je završením několikaletého úsilí investovaného do studia japanistiky.
Bakalářská práce je nejhmatatelnějším výstupem studia a studenti by při její tvorbě měli využít co nejvíce nabytých schopností a znalostí. Kromě toho, že student jejím vypracováním prokazuje schopnost tvorby odborné práce dle jistých standardů, je bakalářská práce zároveň i branou k důkladnému poznání zvolené problematiky, která studentovi pomáhá vyprofilovat se a ujasnit si další kroky ve svém vysokoškolském životě.
Závěrečná zkouška pak prověřuje znalosti studentů a její složení je jistou zárukou toho, že student dostatečně ovládá japonštinu a vyzná se v japonské kultuře natolik, že je hoden nést bakalářský titul z oboru Japanistika na MU, což není nikterak málo!
Přípravný kurz k přijímacím zkouškám oboru Japanistika bude rozdělen do několika částí, jejichž náplní bude praktická a teoretická příprava na přijímací zkoušky oboru Japanistika.
Přípravný kurz v roce 2024 proběhne 23. března v čase od 9:00 do 16:30 v posluchárně B2.21 budovy B2 na adrese Arna Nováka 1. Sestává z nácviku slabičných písem, jejich transkripce a teoretické přípravy na přijímací zkoušky včetně úvodu do studia japanistiky a přehledu literatury poskytující základní znalosti.
Cena kurzu je 1500 Kč a do 20.3. je možno jej objednat na stránkách obchodního centra MU.