Bez popisku
Představení

Japanologické vzdělání jsem získal na Karlově univerzitě v Praze, kde jsem vystudoval jak bakalářský tak magisterský obor Japonská studia a v současnosti na Filozofické fakultě Karlovy univerzity pokračuji v doktorském studiu.

Výzkum

V doktorském studiu se věnuji předmoderní japonské literatuře, která je také hlavním předmětem mého akademického zájmu. V současnosti se věnuji především populární literatuře období Edo, kterou chápu jako jeden z projevů tehdejší bohaté konzumní kultury.

Momentálně pracuji na disertační práci, která se zabývá tím, jak byla v populární literatuře období Edo zpracovávána a využívána díla klasické heianské prózy. Nejvíce pozornosti věnuji tomu, jak jeden z nejprodávanějších autorů, Rjútei Tanehiko, zpracoval Příběh prince Gendžiho.

V minulosti jsem se věnoval například i dalším populárním autorům tokugawského období, jako jsou Šikitei Sanba či Santó Kjóden a obecně mě zajímá, jak se s proměnami společnosti proměňují i známé japonské příběhy.

Kromě literatury se okrajově věnuji i japonské populární kultuře, jejíž kořeny vidím právě v období Edo, ale zajímám se i o zcela moderní témata jako jsou například japonské digitální hry.

Výuka

Učím především praktické jazykové kurzy neoborové japonštiny a četby japonských textů, ale některé z mých poznatků pramenících ze studia literatury a populární kultury prezentuji i v unikátním kurzu Dějiny zábavy v Japonsku, kde se zabývám vývojem kratochvílí Japonců od her zachycených v nejstarších kronikách až po nejnovější zábavní trendy dnešní společnosti.

Mgr. Marek Mikeš, Ph.D.

e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info