Zpráva z konference Iaponica Brunensia 2023

říjen 2023

Jeho excelence velvyslanec Japonska v ČR Hideo Suzuki při úvodním projevu.

Ve dnech 15. a 16. září proběhl na půdě Filozofické fakulty Masarykovy univerzity pátý ročník mezinárodní japanologické konference Iaponica Brunensia pořádané Seminářem japonských studií.
I když se naše konference již od roku 2015 koná každé dva roky, tentokrát jsme se po covidem zapříčiněné pauze, kdy vše probíhalo pouze online, setkali znovu až po čtyřech letech. Setkání však bylo o to srdečnější a doufáme, že se u nás líbilo i všem účastníkům, kteří se sjeli nejen z Evropy, ale také ze Spojených států amerických a z Japonska.

Díky podpoře Japan Foundation jsme letos mohli pozvat dokonce dva keynote speakery, kterými byli James Shields z Bucknell University (USA) a James Farrer ze Sophia University (Japonsko), kteří nás poctili velmi zajímavými přednáškami. Zahájení konference ze zúčastnil i velvyslanec Japonska v ČR j. e. Hideo Suzuki, který pronesl úvodní řeč a také předal knižní dar od Nippon Foundation, který zásadním způsobem rozšíří fond japanologické literatury dostupné ve fakultní knihovně.

Na konferenci jsme v příjemné atmosféře, kterou dotvářela i řada návštěvníků z řad studentů (již si konferenci dodatečně velmi pochvalovali), vyslechli celkem 19 příspěvků týkající se Japonska z rozličných oborů od religionistiky a gastronomie, přes dějiny a mediální studia až po literaturu či lingvistiku. Věříme, že Iaponica Brunensia posloužila nejen jako zdroj inspirace a motivace pro další bádání, ale že je díky své domácké atmosféře i nadále místem, kde účastníci mohou navazovat důležité kontakty a vztahy.

Děkujeme všem, kteří se svým příspěvkem či účastí na organizaci podíleli na úspěchu letošního ročníku a podpořeni pozitivní zpětnou vazbou se, až nastane čas, opět rádi pustíme do příprav dalšího ročníku a rádi se uvidíme s pravidelnými i novými účastníky opět v roce 2025. Níže si můžete prohlédnout pár fotografií z konference a návštěvy pana velvyslance.